Liječnici upozoravaju osobe mlađe od 50 godina da obrate pažnju na dva simptoma — usred neviđenog porasta raka debelog crijeva kod mladih pacijenata, izvještava Daily Mail.

Dr. James Cleary, gastroenterolog i onkolog, naglasio je da umor i nenamjerni gubitak težine mogu biti znakovi bolesti koja se često naziva ‘tihim ubicom’.

 

Preporučio je da osobe s ovim simptomima podvrgnu kolonoskopiji.

Rak debelog crijeva može rasti i širiti se godinama, a da se ne otkrije jer se simptomi često pripisuju drugim stvarima. Međutim, očekuje se udvostručenje slučajeva kod osoba mlađih od 50 godina do kraja desetljeća – postat će vodeći uzrok smrti od raka u SAD-u.

Liječnici još uvijek istražuju uzroke ove misteriozne epidemije, iako se često povezuje s nezdravom prehranom, sjedilačkim načinom života i konzumacijom alkohola.

Gastroenterolozi su sada naglasili da, iako se kolonoskopija obično ne preporučuje prije 45. godine, mlade osobe s simptomima poput anemije i nenamjernog gubitka težine ipak trebaju razmotriti kolonoskopiju.

Dr. Cleary, s Instituta za rak Dana-Farber u Bostonu, rekao je za Business Insider: ‘Ako imate jedan simptom, razmislite o kolonoskopiji, ali ako imate oba ova simptoma, statistički gledano, vaše su šanse veće, i trebali biste stvarno razmotriti kolonoskopiju.’

Kolonoskopija je postupak u kojem liječnik uvodi fleksibilnu cijev s kamerom na kraju u rektum.

Pregled je usmjeren na otkrivanje promjena u debelom crijevu poput upale i polipa, koji su nakupine stanica na sluznici debelog crijeva. Iako su polipi obično bezopasni, neki se mogu pretvoriti u rak.

S obzirom na zabrinutost zbog povećanja stope među mlađim odraslim osobama, Američka radna skupina za preventivne usluge 2021. godine snizila je dob za ovaj pregled s 50 na 45 godina.

Jedan od iznenađujućih simptoma je krv u stolici ili pri brisanju. Svijetlo crvena krv ukazuje na krvarenje iz kraja debelog crijeva, blizu rektuma, što se često može zamijeniti s hemoroidima, osobito kod mladih osoba.

Gubitak krvi može uzrokovati anemiju zbog nedostatka željeza, primijetio je dr. Cleary. Nadalje, krvarenje može biti na mikroskopskoj razini, pa pacijenti možda nisu svjesni.

Gubitak krvi može dovesti do anemije jer tijelo gubi crvene krvne stanice koje sadrže željezo.

Anemija zbog nedostatka željeza najčešća je kod žena koje imaju menstruaciju i vegetarijanaca jer su manje vjerojatno da će unositi dovoljno hrane bogate željezom. Može dovesti do umora, slabosti, blijede kože, bolova u prsima, hladnih ruku ili stopala i lomljivih noktiju.

‘Kada se otkrije anemija zbog nedostatka željeza, bitno je pitati “zašto ta osoba ima anemiju zbog nedostatka željeza?”’, rekao je dr. Cleary. ‘Ako stvarno ne možete naći dobar razlog, ta bi osoba trebala razmotriti kolonoskopiju.’

Nenamjerni gubitak težine još je jedan znak koji može ukazivati na potrebu za kolonoskopijom, rekao je dr. Cleary. To je zbog toga što rak debelog crijeva može izazvati promjene u navikama pražnjenja crijeva, poput čestih proljeva.

Česti proljevi znače da se hrana prebrzo probavlja da bi se apsorbirale kalorije ili hranjive tvari. Osim toga, rak debelog crijeva može izazvati mučninu i bol u želucu, smanjujući apetit i dovodeći do manjeg unosa hrane.

Stručnjaci također upozoravaju da uske stolice mogu biti znak raka jer mogu biti posljedica tumora ili drugih prepreka u debelom crijevu. Međutim, češće su povremene tanke stolice samo znakovi zatvora ili stanja poput sindroma iritabilnog crijeva (IBS).

Rak debelog crijeva i rektuma treći je najčešći tip raka u SAD-u i treći vodeći uzrok smrti među muškarcima i ženama.

Američko društvo za rak (ACS) procjenjuje da je 2023. otkriveno oko 153 000 slučajeva kolorektalnog raka, uključujući 19 500 među onima mlađima od 50 godina. Očekuje se da će oko 53 000 ljudi umrijeti od te bolesti ove godine