Nesreće u rudnicima su nažalost česta pojava, uzrokovan različitim faktorima. Situacija je nesretna i zahtijeva veliku pozornost.


Rudari ulaze u jame svakodnevno, izražavajući jedni drugima “Sretno”, što ima dublje značenje od simboličkog pozdrava. Radni uvjeti su loši, tehnike zastarjele, a o tome se često raspravlja samo nakon nesreća u rudnicima.

“Ne vidimo sistemsko rješenje za Elektroprivredu, posebno za rudnike koji su ključni za njen rad. Mi smo, nažalost, posljednji koji se pitaju, ali sve je na nama. Žalosno je što često ginemo za državu, a naš rad nije prepoznat”, izjavio je Senad Sejdić, predsjednik Sindikata rudnika Mramor.
Najnovija nesreća dogodila se u Mramoru, gdje je život izgubilo 180 rudara zbog eksplozije koja još nije razriješena. Unatoč propisima, podzemna eksploatacija je zapostavljena zbog profita.

“Profitabilnost nije direktni uzrok loše sigurnosti zaposlenih, ali mora se odražavati kroz izradu elaborata, tehnoekonomske procjene i donošenje odluka prema Zakonu o rudarstvu i Zakonu o koncesiji. Nažalost, u našem slučaju, podzemna eksploatacija je dugo u krizi, kako u pogledu profitabilnosti tako i sigurnosti”, kazao je rudarski inženjer doc. dr. Zajim Hrvat.

Hrvat dodaje da je Elektroprivreda izdvojila milione maraka za modernizaciju rudnika, ali se u jami Mramor i dalje koriste primitivne metode, što rudare duboko žalosti jer su spremni za modernizaciju.

 

“Već duže vrijeme imamo sve pripremljeno za modernizaciju i humanizaciju rada u rudarskom objektu. Ako smo se složili da je ovaj rudarski objekat i dalje potreban u energetskom sektoru, onda moramo provesti modernizaciju”, istaknuo je Sinan Husić, predsjednik rudnika Federacije BiH.

Zaboravljamo koliko je rudarstvo izuzetno teška djelatnost. Modernizacija je neophodna jer postojeći uslovi, tehnologija i tehnički propisi to zahtijevaju. Kontrola nadzornih odbora može značajno smanjiti broj nesreća.

“Kao sudski vještak, analizirao sam brojne povrede i primijetio da često dolazi do nepoštivanja tehničkih propisa i nedostatka kompetentnosti nadzornog osoblja. Pravilna primjena projektno-tehničke dokumentacije i stroga kontrola mogu smanjiti rizike”, ističe doc. dr. Zajim Hrvat. Metode korištene u jami lignita Mramor su zastarjele i nose opasnost po živote rudara.

Rudari rizikuju svoje živote radeći neophodne poslove za privredu i energetiku, dok često svoja prava i plate moraju tražiti na ulicama. Sve što je potrebno da se smanji rizik i zaustavi rast broja stradalih postoji: modernizacija, humanizacija i kvalitetna kontrola.