Prognoza nije ni malo optimistična, s obzirom na naše susjede poput Dodika i Čovića koji zagovaraju dezintegraciju zemlje u kojoj žive, zajedno s Trojkom koja nije adekvatno odgovorila na trenutne izazove. Još u davnoj prošlosti, netko je predvidio da će se Balkan balkanizirati prije nego što će se Evropa integrirati.

Populizam je samo drugi naziv za neofašizam, koji je postao vodeća politička snaga u zemljama poput Austrije, Italije, Mađarske, Nizozemske, Slovačke, dok su u drugim državama (kao što su Njemačka, Francuska) populističke stranke u porastu. U modernoj Europi, izbori više nisu vođeni na temelju principa vladavine prava, ljudskih prava, građanskih sloboda, demokracije i univerzalnih vrijednosti, već na pitanjima suverenizma, nacionalizma, protekcionizma i borbe protiv migracija. Očekuje se da će se ova sumorna slika dodatno pogoršati nakon izbora za Evropski parlament u junu, s ojačanjem stranaka desnice i povećanjem broja njihovih mandata.

U slučaju pobjede Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima, političari poput Orbana, Fica, Wildersa, Milanovića i drugih bili bi oduševljeni, a svijet bi ušao u izrazito neizvjesno, problematično i potencijalno destabilizirajuće razdoblje.

 

Ovo bi osnažilo populiste i nacionaliste diljem Europe te bi se ponovno afirmirao princip “ko jači-tlači” u međunarodnim odnosima. Povijest nam jasno pokazuje kamo to može dovesti, a moguće posljedice su samo nagađanje. Gaza i Ukrajina su najbolji primjeri tog najgoreg scenarija.

Milorad Dodik je sam izrazio svoje planove nakon moguće Trumpove pobjede na izborima, a slični takvi lideri postoje i u drugim dijelovima svijeta, iako možda ne tako otvoreno. Nažalost, nedostaje snažnih demokratskih lidera s vizijom i vrijednostima koji bi se usprotivili tom ludilu. Ravnoteža je značajno narušena u korist nacional-populista i autokrata, što je problematično i u našoj regiji.

Srbija je nakon izbora dobila prorusku vladu, a prema analizi crnogorskog stručnjaka Danila Kalezića, to bi moglo biti tumačeno kao formiranje ratne vlade. U Hrvatskoj, Plenković će vjerojatno formirati najdesniju vladu od vremena Franje Tuđmana do danas, iako tvrdi da to odražava volju hrvatskih građana. Politika zvaničnog Zagreba prema BiH nije bila prijateljska ni dosad, a ulazak proustaškog Domovinskog pokreta u vlast samo dodatno komplicira situaciju. Slične su tenzije prisutne i u drugim državama bivše Jugoslavije.

U Makedoniji su zakazani parlamentarni izbori za 8. svibnja, na kojima je desničarski VMRO apsolutni favorit, kao i njihov predsjednički kandidat. Pitanje je hoće li im za formiranje većine biti potrebna potpora neke od albanskih stranaka. Sadašnja vladajuća stranka SDSM doživjet će težak poraz od kojeg će se teško oporaviti.

U Crnoj Gori, iako na prvi pogled izgleda da ima tehničku vladu, zapravo je pod kontrolom proruskog Demokratskog fronta, koji osigurava većinu. Premijer Spajić se suzdržava od iznošenja političkih stavova kako ne bi razljutio vojvodu Mandića i Vučića. To se vidi i po njegovom nedostatku reakcije na glasanje o Rezoluciji o Srebrenici u UN-u. Do danas nije jasno kako će Crna Gora glasati. Možda će podići dva prsta, samo da budu na strani većine, ali da to ne bude previše očito iz Beograda. Iz ove perspektive, čini se da Crna Gora tiho postaje dio “srpskog svijeta”.

Također, primjetno je da su suverenističke snage postupno počele prihvaćati takav razvoj događaja. Redovni prosvjedi Cetinjana protiv ruske agresije na Ukrajinu djeluju tragikomično, dok njihova država nestaje i postaje pokrajina unutar “srpskog svijeta”.

Sada samo još nedostaje da Janez Janša, po ko zna koji put, dođe na vlast u Sloveniji i da se kompletnira desničarska mapa bivše zajedničke države. Ovo nije nimalo optimistična prognoza za nas s takvim susjedima poput Dodika i Čovića, koji žele dezintegraciju zemlje u kojoj žive, zajedno s Trojkom koja je potpuno nedorasla trenutnoj situaciji.

Međutim, nije sve tako crno, jer su se Lajčak i Escobar pobrinuli za to. Odlaze na nove ambasadorske dužnosti, hvala dragom Bogu. Ne zna se tko je od njih dvojice bio neuspješniji u svojim misijama na Balkanu. Bar ove birokrate, s lošim i opasnim namjerama, više nećemo gledati.

Daleko vam lijepa kuća.