Članovi radne grupe imenovane od strane Vlade FBiH nisu postigli saglasnost u vezi s imenovanjem generalnog direktora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS).

Nakon što je federalni ministar zdravstva, dr. Nediljko Rimac, odbio dati saglasnost za imenovanje prof. dr. Ismeta Gavrankapetanovića, ističući nedostatak potpune dokumentacije, Vlada je formirala radnu grupu s ciljem donošenja konačnog stava o ovom pitanju.


Članovi radne grupe su nakon pregleda kompletne konkursne dokumentacije kandidata, održali sastanak prošlog utorka i razmotrili nekoliko potencijalnih rješenja.

Prema našim saznanjima, dio članova radne grupe podržava ideju imenovanja drugog najbolje rangiranog kandidata s konkursa (aktuelni v.d. direktora KCUS-a dr. Alen Pilav) za generalnog direktora, dok su drugi mišljenja da bi bilo najbolje poništiti konkurs i raspisati novi, uz obrazloženje da Statut KCUS-a nije u skladu sa zakonom. Ukoliko Vlada prihvati drugu opciju, to bi značilo izmjenu Statuta prije raspisivanja novog konkursa, što bi produžilo proces za nekoliko mjeseci. Međutim, postavlja se pitanje bi li dr. Gavrankapetanović bio imenovan za direktora čak i u slučaju novog konkursa, s obzirom na mogućnost da bi ministar Rimac opet mogao osporiti njegovo imenovanje na temelju istih ili sličnih razloga kao u prvom obrazloženju.

Među predloženim idejama bila je i opcija imenovanja druge osobe za v.d. direktora KCUS-a umjesto dr. Pilava, preferirajući kandidata “po volji” Naroda i pravde i njenog lidera Elmedina Konakovića. Međutim, SDP bi vjerojatno zahtijevao smjenu Ismeta Gavrankapetanovića s mjesta direktora Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš”, ne dozvoljavajući tako NiP-u da ima rukovodeće pozicije u obje sarajevske bolnice.


Članovi radne grupe, imenovani od strane Vlade FBiH, koji su imali rok od pet dana da donesu stav o imenovanju Gavrankapetanovića, uključuju Željka Škaricu, glavnog federalnog upravnog inspektora (predsjednika), Srđana Mikića, pomoćnika direktora Ureda za zakonodavstvo i usklađenost sa propisima EU, Belmu Trajkov, savjetnicu federalne ministrice obrazovanja i nauke, Dijanu Smailagić, pomoćnika sekretara Vlade FBiH, Benjamina Kulovca, predsjednika privremenog UO KCUS-a, te Ajdina Zulića, člana privremenog UO KCUS-a.

Iako su predložili nekoliko opcija, članovi su bili jednoglasni u jednom – niko od njih ne želi poduzeti korake koji bi mogli rezultirati krivičnim prijavama zbog imenovanja direktora najveće zdravstvene institucije u Sarajevu. Ovime se, čini se, propada još jedan pokušaj lidera NiP-a Elmedina Konakovića da progura svog kandidata za direktora KCUS-a, uprkos mišljenju resornog ministra zdravstva koji tvrdi da bi to bilo nezakonito.