Dodik je naglasio da niko ne osporava postojanje određenih incidenata, ali ističe da je RS uspješno riješila većinu slučajeva i privela počinioce pravdi. Jedini izuzetak je Višegrad, gdje je pretučena jedna osoba.

Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, odbacio je tvrdnje federalnog premijera Nermina Nikšića da se u RS-u događa “sistematsko teroriziranje povratnika” kao izmišljene u cilju podizanja tenzija. Dodik je istakao da Nikšić politikantski pokušava staviti teret na RS, nazivajući neprihvatljivim kvalifikaciju da je riječ o “sistematskom teroriziranju povratnika”, posebno u kontekstu nedavnih dešavanja u Gacku.

– Ne mogu da vjerujem da je na ovaj način odlučio da usložnjenu situaciju još više usložni, rekao je Dodik.

Dodik je istakao da iako postoje određeni incidenti, Republika Srpska je uspješno riješila većinu slučajeva i počinioce privela pravdi. Jedini izuzetak je Višegrad, gdje je pretučena jedna porodica, ali organi RS-a aktivno rade na tom slučaju.

Dodik je istakao da želi da se Bošnjaci koji žive u Republici Srpskoj osjećaju potpuno sigurno

U Srpskoj su otkriveni svi napadi na povratnike i činimo sve da obezbijedimo stabilno i bezbjedno okruženje. Svi oni koji počine bilo kakav akt prema ljudima druge vjere i nacije ili iz bilo kog motiva treba da odgovaraju na najstroži način – istakao je Dodik.

On je naveo da je policija Republike Srpske učinila sve da se obezbijedi takva sigurnost, a da je pitanje šta se dešava u pravosuđu za Nikšića i njegove ljude koji su spremni da prihvate da ovakvo pravosuđe funkcionše u BiH.

– Imajući u vidu da cijenim Nermina Nikšića i njegovu objektivnost, veoma sam iznenađen da je dostavio ovako jedno pismo puno krivice na RS, a samo jednim dijelom govori da toga ima i u Federaciji BiH. Kada bi se uporedilo, vidjelo bi se da postoji u Federaciji BiH sve ono što je pokušao da pripiše Srpskoj – rekao je Dodik.

On je istakao da u FBiH od 542.897 prijeratnih Srba danas živi samo pet posto, dok se gotovo isti broj Bošnjaka vratio u RS, što čini skoro 40 posto, barem prema popisu, uz obnovu više od 90 posto objekata. Dodik je naglasio kako to ukazuje na pristup vlasti RS-a prema ovom pitanju. U FBiH je bilo 785 većinskih srpskih naselja, od kojih su skoro sva uništena, s malim povratkom u oko sto naselja i sela, gdje često nema struje, posebno na području Zenice gdje je gotovo 14 srpskih sela spaljeno s malo povratka stanovništva. Dodik je također napomenuo da u obnovljenim naseljima u RS-u nema mnogo stanovnika jer su to često ljudi koji su se prije rata preselili u zapadnu Evropu, a zatim su se prijavili kao oštećeni i ostvarili pravo na obnovu, što se jasno vidi u Kozarcu.