On je rekao da “nema sumnje da će nakon usvajanja rezolucije definitivno početi pravna kažnjavanja srpskog naroda, Srbije i Republike Srpske i da će se dešavati dva pravna procesa”.

Ministar Željko Budimir izražava zabrinutost zbog moguće revizije tužbe BiH protiv Srbije i navodi da nakon rezolucije o Srebrenici moguće su pravne akcije protiv Srbije, RS i srpskog naroda. On ističe da ova rezolucija ne rješava probleme, već otvara političke i pravne procese protiv navedenih strana, te može ugroziti napredak u odnosima između naroda i država. Budimir također naglašava da će “Inckov zakon” biti strogo primjenjivan, a zatim slijede tužbe protiv Srbije, što će dodatno otežati suživot i pomirenje u BiH.

Budimir smatra da formalne procedure oko revizije tužbe nisu jednostavne, ali upozorava da su procesi povezani, posebno s obzirom na donošenje presuda u Haškom tribunalu i Sudu BiH. Naglašava da je cilj rezolucije diskreditacija srpskog naroda i izbacivanje iz političko-istorijske pozicije koju je stekao Dejtonskim sporazumom.

“Cilj rezolucije nije rješavanje nekakvih problema, kako oni kažu, već otvaranje političkih i pravnih procesa protiv Republike Srpske , Srbije i srpskog naroda. To je u pozadini rezolucije, kao i otvaranje Pandorine kutije kojom treba da se poništi sav napredak koji se desio između naroda i Srbije i BiH”, rekao je on.


On je istakao da “nema sumnje da će nakon usvajanja rezolucije definitivno početi pravna kažnjavanja srpskog naroda, Srbije i Rs i da će se dešavati dva pravna procesa”.

“Jedan je striktno primjenjivanje ‘Inckovog zakona’ kojim će se kažnjavati negiranje genocida u BiH, a nakon toga idu tužbe protiv Srbije. Varamo se ako mislimo da tu postoje racionalni elementi koji treba da govore o suživotu i pomirenju u Bosni i Hercegovini”, rekao je Budimir.

Kada je riječ o formalnim procedurama oko revizije tužbe, Budimir je kazao da je to teško da se desi, ali kako ističe, ukoliko se zna kako su donošene presude u Haškom tribunalu za genocid i u Sudu Bosne i Hercegovine, onda se jasno vidi da su svi procesi uvezani.

Budimir je dodao da se na osnovu presuda Haškog tribunala tražila osnova da bi se donijela rezolucija o genocidu u Srebrenici, pošto je prije toga propao pokušaj da se ona donese u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija, pa se sada ide u Generalnu skupštinu.

“Ne donosi se to zbog moralne satisfakcije, već zbog diskreditacije jednog  srpskog naroda. Cilj je izbacivanje srpskog naroda iz političko-istorijske pozicije koju je ostvario Dejtonskim sporazumom”, istakao je Budimir.