Vrtlari, evo kako nahraniti PARADAJZE nakon sadnje: Koristite ovo na rasadima i dobit ćete više plodova nego listova!

 

Dobivanje bogate žetve uz minimalne troškove je želja svakog baštovana.

Gnojidba je ključna za zdrav razvoj paradajza i krastavaca.

Danas mnogi uzgajivači povrća više ne koriste kemikalije, već preferiraju proizvode koji su prihvatljivi za zdravlje i okoliš. Za hranjenje se koriste prirodna gnojiva, uključujući i mliječnu surutku. Koliko je hranjenje surutkom korisno za krastavce i paradajz saznat ćete u ovom članku.

Paradajzu i krastavcima dodajte običnu surutku. Surutka je korisno gnojivo za mnoge vrste biljaka u vrtu.

Najčešće se koristi za hranjenje krastavaca i paradajza. Efikasna je i kao proizvod iz trgovine, kao i proizvod od kefira ili kiselog mlijeka. Surutka se može koristiti u otvorenim gredicama, folijskim biljkama i plastenicima.

Ovaj proizvod je pogodan za hranjenje kako mladih tako i odraslih biljaka. Zašto je hranjenje kiselim mlijekom korisno? Sadrži sljedeće hranjive tvari: laktozu, proteine, minerale, aminokiseline i vitamine.

U vrtu se ovaj proizvod cijeni zbog sadržaja važnih aminokiselina koje potiču rast biljaka, zajedno s dušikom, fosforom i kalijem.

Laktoza štiti biljke od štetočina, a mliječne kiseline inhibiraju razmnožavanje patogena. Tanka otopina koja se nanosi na biljku štiti je od napada patogena i štetočina.

Kako pripremiti otopinu? Proizvod se ne koristi u čistom obliku. Za hranjenje korijena, proizvod se razrijedi vodom u omjeru 1:10. Važno je da temperatura vode bude sobne temperature. Otopina se zalijeva ispod korijena biljke, na udaljenosti od oko 50 cm od nje.

Prilikom prskanja biljaka, koncentracija surutke se povećava, razrjeđujući je vodom u omjeru 1:3. Za bolje prianjanje, otopini se može dodati naribani ili tekući sapun. Gotovu otopinu treba upotrijebiti u roku od 2 dana, kako fermentirana tekućina ne bi oštetila biljke.

Kako tretirati krastavce i paradajz surutkom? Kada i kako zalijevati? Krastavci se hrane 10 dana nakon sadnje u vrtu, a tretman korijena i lišća mijenja se svake dvije sedmice. Tretman korijena paradajza počinje sedmicu nakon sadnje. Postupak se ponavlja svakih 14 dana. 1 litra otopine je dovoljno za zalijevanje jednog grma krastavaca ili paradajza. Nakon hranjenja, važno je zaliti biljke čistom vodom kako bi se isprala otopina s listova.

Stabljike i listovi se prskaju jednom svakih 10 dana, a u slučaju snažnih biljaka, taj se postupak može smanjiti na jednom mjesečno. Mlade sadnice mogu se tretirati rastvorom surutke svake nedjelje. Posljednje hranjenje biljaka surutkom obavlja se nekoliko sedmica prije berbe, što poboljšava plodnost.

Nije preporučljivo hraniti biljke tijekom jakih vjetrova ili kiše. Najbolje vrijeme za provođenje postupaka na otvorenim ležajevima je rano ujutro ili kasno navečer, kada nema jakog sunčevog svjetla. Inače, postoji velika vjerojatnost da će lišće izgorjeti. Ako kiša padne nakon tretmana, postupak treba ponoviti. Prskanje nakon kiše također pomaže u zaštiti biljaka od plijesni.

Advertisement