Pogledajte snimak vozača kojeg je zateklo olujno nevrijeme i grad.

KAKO NASTAJE OLUJNO NEVRIJEME

Olujno nevrijeme sa gradom nastaje kompleksnim mehanizmima u atmosferi koji uključuju specifične meteorološke uvjete potrebne za formiranje grmljavinskih oblaka, poznatih kao kumulonimbusi. Ova vrsta nevremena često donosi opasne vremenske pojave poput jakih kiša, oluja, munja, vjetra i tuče.

 

 

 

 

Proces formiranja olujnog nevremena sa gradom obično počinje s nestabilnom atmosferom. Ova nestabilnost može biti uzrokovana različitim faktorima kao što su toplinski gradienti, vlažnost zraka i promjene u atmosferskom tlaku. Kada se u ovakvoj atmosferi podignu vlažni zračni džepovi, oni se hlade dok se penju zbog nižih temperatura na višim nadmorskim visinama. Hlađenje uzrokuje kondenzaciju vodene pare i formiranje oblaka.

 

 

 

 

Kada se pod određenim uvjetima formiraju kumulonimbusi, dolazi do intenzivnog vertikalnog rasta oblaka. U ovoj fazi, oblak postaje izuzetno visok i može doseći razinu tropopauze, što je granica između troposfere i stratosfere. Unutar kumulonimbusa, procesi kao što su konvekcija, koalescencija (spajanje manjih kapljica u veće) i elektrostatički procesi intenziviraju se.

 

 

 

 

Kada dovoljno vodene pare kondenzira unutar oblaka, formiraju se kapljice vode i kristali leda. U područjima s jakim vertikalnim strujanjem, kapljice vode se mogu podići na visoke nadmorske visine gdje se dalje ohlađuju i kristaliziraju, formirajući tuču. Velike kapljice leda koje nastaju na ovaj način mogu se zatim spuštati prema površini zemlje uz pomoć snažnih vjetrova unutar oblaka.

 

 

 

 

Ovaj proces može dovesti do stvaranja tuče koja može biti različitih veličina, od manjih zrna do velikih kuglica koje mogu prouzročiti značajnu štetu na usjevima, vozilima i drugoj imovini. Veličina tuče ovisi o različitim faktorima, uključujući jačinu vertikalnih struja unutar oblaka i dužinu vremena koje kapljice leda provode unutar njega prije nego što padnu na zemlju.

 

 

 

 

Osim tuče, olujna nevremena često prate i jaki vjetrovi i obilne kiše. Vertikalne struje unutar kumulonimbusa mogu uzrokovati snažne vjetrove koji mogu prouzročiti rušenje stabala, lomljenje grana i oštećenja na zgradama. Intenzivne kiše koje prate ova nevremena mogu izazvati poplave i bujične tokove, posebno u urbanim područjima s ograničenom propusnošću tla.

 

 

 

 

U zaključku, olujna nevremena sa gradom nastaju kompleksnim procesima u atmosferi koji uključuju specifične uvjete za formiranje kumulonimbusa i snažnih atmosferskih struja. Razumijevanje ovih procesa ključno je za pravovremeno upozorenje i zaštitu ljudi i imovine od potencijalno opasnih meteoroloških pojava.

Izvor:crnahronika.ba

 

Advertisement