Ambasador SAD-a u BiH, Michael Murphy, danas je obratio javnosti u Potočarima prilikom otvaranja objekta-depoa namijenjenog dostojnom i adekvatnom čuvanju neidentificiranih ostataka žrtava genocida.


“Danas smo ovdje da službeno otvorimo ovaj važan objekt, koji se nalazi iza mene, a koji će pružiti dostojanstveno počivalište za neidentificirane posmrtne ostatke i osobne predmete žrtava genocida. Ovaj depo služit će kao spomenik svjedočanstva strahotama genocida u Srebrenici, pružajući mjesto za odavanje počasti i učenje iz povijesti,” izjavio je Murphy.

“Sjedinjene Države su iznimno počašćene što su mogle sudjelovati kao partneri u izgradnji ovog objekta. U Tuzli, u prostorijama Identifikacijskog projekta Podrinje, leže tisuće bijelih vreća i kutija s dijelovima posmrtnih ostataka onih koji su ubijeni u brutalnom genocidu,” dodao je Murphy.

Prema njegovim riječima, posmrtni ostaci će biti vraćeni dostojanstvo i poštovanje koje im je bilo uskraćeno za vrijeme života.

“Ovi još neimenovani posmrtni ostaci uskoro će biti smješteni ovdje, gdje će im biti vraćeno dostojanstvo i poštovanje koje im je bilo tako okrutno uskraćeno. Depo će pažljivo čuvati biološke uzorke, osobne predmete i ostatke odjeće. Kroz kancelarije, arhivske prostorije i prostoriju za konzervaciju, trajno ćemo sjećanje na žrtve i dokumentirati i educirati ljude o povijesti ovog zločina za buduće generacije.”

U vrijeme kada se negiranje genocida i etnonacionalistička retorika ponovo pojavljuju, ništa ne može biti važnije od ovog prostora i rada Centra na odavanju počasti i dokumentiranju zločina koji su se dogodili prije tri desetljeća. “Sjećanjem na žrtve genocida u Srebrenici i brižnim čuvanjem njihovih posmrtnih ostataka, želimo osigurati da ovaj genocid nikada ne bude zaboravljen niti ponovljen,” dodao je ambasador Murphy.

“Nažalost, suočavamo se s rastućim pokušajima revidiranja povijesti od strane onih koji bi voljeli da svijet zaboravi ovo zlo. Osim negiranja činjenica o genocidu i širenja dezinformacija o događajima u Podrinju tijekom rata 1992-1995., oni inzistiraju na lažnom narativu da očuvanje sjećanja znači živjeti u prošlosti. “Zapravo, odavanje počasti žrtvama i sve ostalo što Centar čini kako bi očuvao sjećanje na njih i pružio podršku preživjelima, suprotno je tome,” kazao je Murphy.

“Ova kultura sjećanja na žrtve mržnje i podjela iz prošlosti ključni je korak na putu ozdravljenja i budućeg pomirenja,” dodao je.

“Ona uspostavlja trajnu evidenciju činjenica o onome što se dogodilo, tako da kroz dijalog, priznanje i zajedničku predanost pravdi za žrtve ovog dobro dokumentiranog zločina, možemo transformirati bol iz prošlosti u snagu mira. Zbog toga su Sjedinjene Države ko-sponzor Rezolucije UN koju su predložile Ruanda, Njemačka i Bosna i Hercegovina, a kojom se 11. srpanj utvrđuje kao dan sjećanja na genocid.


Ova Rezolucija, koja potvrđuje činjenice i presude međunarodnih kaznenih sudova i Međunarodnog suda pravde, važan je korak u napretku regije prema pomirenju,” zaključio je Murphy.

Podsjećamo, izgradnja objekta-depoa počela je u listopadu 2023. godine kako bi se omogućilo adekvatno i dostojanstveno pohranjivanje i očuvanje svih neidentificiranih ostataka žrtava genocida, te tako doprinijelo odavanju počasti i očuvanju sjećanja na njih. Sredstva za izgradnju udružili su Memorijalni centar Srebrenica i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) kroz mirovni projekt PRO-Budućnost koji provodi Catholic Relief Services (CRS). Objekt predstavlja značajan doprinos memorijalizaciji i sprječavanju negiranja genocida.

Advertisement