Advertisement

Jeste li svjesni da konzumacija nezdravog doručka ili, što je još štetnije, potpuno preskakanje doručka, može značajno oštetiti vaš mozak? Osim toga, telefoniranje tijekom vožnje, pušenje, konzumiranje alkohola ili izlaganje kroničnom stresu također može ugroziti zdravlje vašeg mozga. Ovakva ponašanja mogu dovesti do trajnih štetnih učinaka na kognitivnu funkciju. Da bi funkcionirao najbolje, vašem mozgu je potrebna hranjiva i uravnotežena prehrana, s naglaskom na hranu s niskim udjelom masti.

Text continue after Ad

Koji su čimbenici štetni za vaše kognitivno zdravlje?Koristeći smjernice portala Smakdnia, naučit ćete o različitim čimbenicima koji mogu naškoditi vašem mozgu, kao io korisnim navikama koje možete unijeti kako biste održali njegovo zdravlje. Srećom, nije potrebno u potpunosti izbaciti slatkiše iz prehrane kako biste podržali zdravlje mozga.

Možete se prepustiti skromnim količinama čokolade; međutim, bitno je voditi računa o unosu vode i uključiti drugu hranjivu hranu u svoju prehranu. Kao što naglašava Alexandru Vlad Ciurea, neurokirurg s više od 50 godina iskustva u tom području, “Mozak voli čokoladu, treba mu voda, ali iznad svega, mozak se voli smješkati.

Opasne štetne prakseProfesor Ciurea, iskusni neurokirurg i ravnatelj hitne bolnice, obavio je gotovo 23.000 operacija mozga. Tvrdi da štetne navike često štete mozgu. S neusporedivim uvidom u to kako naše svakodnevne prakse utječu na zdravlje mozga, on izjavljuje: “Ako ste svaki dan zalijepljeni za ekran svog telefona, tableta ili TV-a, ne možete očekivati ​​da će vam vaš mozak biti zahvalan za to.

Svi smo stvoreni da komunicirati uživo, u stvarnim interakcijama, a ne u digitalnoj izolaciji.” Ovaj renomirani neurokirurg ne savjetuje pretjerano provođenje vremena na društvenim mrežama jer to odvlači pažnju od istinskih, osobnih odnosa koji su ključni za dobrobit našeg mozga. Moguće je da je društvena interakcija ključna za održavanje emocionalne stabilnosti i promicanje zdravlja mozga.Jutro je najkritičnije razdoblje za održavanje optimalnog zdravlja mozga.

Početne mjere za postizanje zdravijeg mozga nevjerojatno su jednostavne i dostupne svim pojedincima. Iako možda vjerujete da je rano ustajanje izvan vašeg dosega, možda ćete biti iznenađeni značajnim poboljšanjem koje ono može donijeti vašem mentalnom blagostanju. Jednostavno probudite se malo ranije nego inače, otvorite prozor da u svoj prostor uvučete svježi zrak, duboko udahnite i napravite barem dvije kratke vježbe zagrijavanja, što može učiniti značajnu razliku.

Uz to, konzumacija dvije čaše vode na sobnoj temperaturi ključna je jer pokreće rad probavnog sustava i pospješuje cirkulaciju te tako pomaže vašem tijelu da se potpuno razbudi. Preporučljivo je ustati što je ranije moguće ujutro, jer vam ova praksa omogućuje da provedete dan s više energije i motivacije. Otvaranjem prozora i udisanjem svježeg zraka osvježavate svoj um i pripremate ga za izazove dana koji je pred vama. “Prva čaša vode pokreće probavni sustav, dok druga krijepi cijelo tijelo i daje energiju potrebnu za početak dana. Učinkovito pomaže u buđenju i revitalizaciji”, navodi neurokirurg profesor Ciurea.

Mozak ostaje aktivan čak i dok je u stanju sna.Iako je možda uobičajeno percipirati mozak kao da je u stanju “odmora” tijekom sna, on je zapravo vrlo aktivan tijekom cijele noći. Mozak ne samo da olakšava funkcioniranje unutarnjih organa, već je također uključen u brojne bitne zadatke, uključujući razvrstavanje informacija, emocionalnu obradu i donošenje odluka. Često, kada se pojedinac suoči s izazovnim pitanjem ili problemom prije spavanja, vjerojatno će pronaći rješenje do jutra, budući da mozak koristi noć za organiziranje misli i stvaranje novih veza među dijelovima informacija.

“Odgovor na pitanje koje je dan ranije predstavljalo izazov otkrit ćemo vam sljedeće jutro”, kaže profesor Ciurea. Mozak upravlja mišlju, prosuđivanjem i pamćenjem, dajući u konačnici rješenje koje tražite. Stoga je preporučljivo ostaviti po strani nemirne noći provedene u nastojanju da se problem riješi. Kvalitetan san neophodan je za mentalnu jasnoću i kreativnost.

Omogućuje vašem mozgu oporavak, obnavljanje energije i učinkovitu obradu informacija. Slijedom toga, njegovanje zdravih navika ključno je za održavanje mentalne vitalnosti i ublažavanje štetnih učinaka stresa i štetnih ponašanja. Započnite dan hranjivom jutarnjom rutinom, ograničite prekomjerno vrijeme pred ekranom i nahranite svoj mozak zdravom, hranjivom hranom. Na kraju, važnost sna i odmora ne može se precijeniti; to je jedini način da se zajamči optimalna funkcija mozga.

PRIRODNI LIJEKOVI

⋆ BESPLATNO ZA TEBE ⋆

Upiši svoj email i preuzmi priručnik 'Ljekovito bilje'! Nauči tajne prirodnih lijekova i otkrij kako postići ravnotežu i zdravlje uz pomoć čudesnih biljaka.

Jednim klikom preuzmi priručnik s najboljim prirodnim lijekovima!