Niti je bilo atentata na Milorada Dodika nakon što je posječeno drveće ispred Suda Bosne i Hercegovine, niti su se jučer Bošnjaci u Srebrenici okupili kako bi pravili nerede tokom obilježavanja Vaskrsa, nisu bili istiniti silni memorandumi i internet pozivi na vojnu mobilizaciju u FBiH. Ipak, sve je uznemirilo građane i aktiviralo duhove prošlosti. Neodgovorni javni istupi političara posljednjih mjeseci češće su rezultirali napadima na povratnike. Kome odgovara priča o sukobima i jesu li mogući?


Posljedice retorike
Iako predstavnici nadležnih policijskih i sigurnosnih agencija tvrde da generalna sigurnost građana nije ugrožena, brojni povratnici, posebno u Republici Srpskoj, ne bi se složili s tom ocjenom. Potpredsjednik entiteta, Ćamil Duraković, tvrdi kako je sinoć u Potočarima osoba srpske nacionalnosti napala policajca Bošnjaka.

Osoba koja je zaustavljena, bez obzira je li bila svjesna ili pijana, počela je vikati i vrijeđati policajce MUP-a Republike Srpske. Budući da Direkcija ima nadležnost nad zaštitom Memorijalnog centra, čuli su galamu. Noću, kada čujete galamu, to izaziva sumnju. Policajci su intervenirali, došlo je do fizičkog napada na službeno lice. Tek tada su MUP i Direkcija zajedno priveli osobu. Radi se o osobi srpske nacionalnosti, porijeklom iz Srebrenice, koja danas živi u Beogradu”, rekao je Ćamil Duraković.

“Imajući u vidu sve ove incidente koji se dešavaju u smislu napada na ljude koji su se vratili na svoja ognjišta, sve je to, po meni posljedica ove retorike koju zagovara i politike koje zagovara i provodi predsjednik entiteta koji dodatno sije strah i želi proizvesti osjećaj nesigurnosti i nestabilnosti i poljuljati povjerenje unutar Bošnjaka ovdje da nisu na pravom mjestu i da su odabrali pogrešan put povratkom na svoja ognjišta”, rekao je Ramiz Salkić, poslanik u NSRS (SDA).

Ono što je važno, jeste brza reakcija policije nakon incidenata i otkrivanje počinilaca, kažu nadležni. Ministar unutrašnjih poslova Federacije, Ramo Isak, ponovno naglašava da je saradnja svih sigurnosnih struktura u BiH na zavidnom nivou.
“Politike moramo staviti na jednu stranu, policija mora biti profesionalna, oni moraju raditi sve ono što je potrebno da građani budu sigurni. Policija BiH, to znači policija Bosne i Hercegovine, može da odgovori svim ovim problemima i sigurno može da zaštiti svoje građane. Ovom prilikom opet pozivam građane da ne nasjedaju, jer ovo su samo politički spinovi određenih političara koji nemaju šta da ponude svom biračkom tijelu”, rekao je Ramo Isak, ministar unutrašnjih poslova FBiH.

“Sporadični incidenti koji bi mogli eskalirati”
Sporadični incidenti su mogući u Bosni i Hercegovini, kao i bilo gdje drugo u svijetu, kaže Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak, no cijeni kako oni ne bi trebali, ukoliko se i dogode, eskalirati u bilo šta ozbiljnije.

Jer šta se dešava društvu koje je preživjelo rat, koje se svakodnevno izluđuje izjavama o novom ratu, teorijama o atentatu na političare jer je posječeno drveće ispred institucija, najavama okupljanja jednog naroda dok drugi proslavlja vjerski praznik, koje se ne dese, lažnim pozivima na mobilizaciju? Bh. društvo je izašlo iz rata, te su procjene kako je i do 70 posto građana pod direktnim ili indirektnim utjecajem posttraumatskog sindroma.
“Usljed svakodnevne retorike koja upućuje na nasilje, koja poziva na nasilje, retorike koja poziva na rušenje države, retorike koja poziva na uništavanje ovakvog ustrojstva,

Advertisement