Članak koji ste podelili bavi se pitanjem života muškaraca koji ne ulaze u brak do svoje četrdesete godine, te postavlja pitanje da li je tada prekasno za brak i potomstvo. Autor se bavi složenim pitanjem suvremenih muških i ženskih odnosa, preispitujući ulogu muškaraca u braku i njihovu potragu za ljubavlju, svrhom i obiteljskim životom.
Šta slijedi muškarcu koji se ne skrasi do 40. godine?
Autor ukazuje na trendove u društvu gdje sve više muškaraca ne ulazi u brak do svojih četrdesetih, a neki su se razveli i ponovno se fokusirali na vlastite interese, dok drugi imaju dublje sumnje u brak i obitelj. Iako neki muškarci ostaju u braku, tvrdeći da su zadovoljni, autor sugerira da su možda samo uvjerili sebe u tu ideju. Naglašava se da se pitanje “muške sreće” gotovo ne postavlja u javnosti, dok se “ženska sreća” često istražuje kroz razne tehnike i savjete.
Jedan od ključnih problema s kojim se suočavaju muškarci nakon četrdesete je emocionalna distanca i gubitak svrhe. Mnogi se pitaju zašto bi se ponovno vezali za ženu, kada mogu imati društvo ili seksualne odnose bez trajne obveze, ili platiti nekome da im pomogne u svakodnevnim zadacima. Autor također iznosi stavove o tome kako moderni brakovi postaju sve više zasnovani na jednakosti, no to može stvoriti nemaštovitost i nedostatak topline u odnosu. Često muškarci osjećaju da je žena previše emancipirana, čime se smanjuje potreba za njihovom emocionalnom podrškom.
Da li je kasno za brak i potomstvo nakon 40. godine?
Pitanje da li je prekasno za brak i potomstvo nakon 40. godine ostaje otvoreno. Iako bi se mnogi mogli složiti da je biološki idealno imati djecu ranije, za muškarce to možda nije toliko problematično. Muškarci mogu imati djecu i nakon 40. godine, iako s godinama mogu postojati rizici vezani za kvalitetu sperme, te se često postavlja pitanje želje za stvaranjem obitelji u tom periodu života. Autor također postavlja pitanje uloge muškarca u braku – što motivira muškarca da se odluči za brak, osim ako to nije ljubav i osjećaj privržnosti? Na kraju, naglašava da muškarci trebaju osjećaj svrhe, a brak može pružiti priliku za prigrli svoju muškost kroz ulogu partnera i oca.
Zaključak
Iako se u današnjem društvu brak i obitelj sve više doživljavaju kao opcionalni, autor sugerira da muškarci u četrdesetima često doživljavaju emocionalnu jasnoću i suočavaju se s realnošću svojih okolnosti. Razmjena uloga u braku, kao i stvaranje obitelji, postaju izazovniji, ali ne nužno i nemogući. Za mnoge muškarce, brak može postati način da pronađu emocionalnu svrhu i ispunjenje, ali samo ako su oba partnera spremna raditi na međusobnoj podršci i ravnoteži.